Ako sa venovať Tai-chi a Čchi-kungu
Zverejnené: 26. októbra 2020

Taj-či má rôzne štýly. Pri rozhodovaní, ktorému energetickému cvičeniu sa budeme venovať je najdôležitejší majster, ktorý nás má viesť. Nie je podstatné, aby to bol „guru“. Je potrebné si však overiť, aby mal majster dobrých učiteľov a absolvoval určitý proces učenia a má skúsenosti. Osobný vzťah k majstrovi je rovnako dôležitý ako technika cvičenia, len vtedy môže učenie napredovať. Je ľahšie, keď s energetickými cvičeniami začínajú mladší ľudia, ale pre všetkých, ktorí sa rozhodnú pre takéto cvičenie bez rozdielu veku je dôležité, aby zvládli základy čchi-kungu, to znamená korigovanie postoja pri cvičení, odbúravanie vnútorného napätia a blokov. To sa dá zvládnuť v každom veku.

Keď hovoríme o energii skrytej v človeku a keď s ňou chceme pracovať, musíme najskôr rozvíjať prirodzenosť a pracovať na telesnej štruktúre, máme zlozvyky – zlé držanie tela, psychické aj telesné bloky,to vytvára v našom organizme napätie a prekážky. Kvôli týmto blokom nemôže náš organizmus správne fungovať. Keď odbúrame bloky na telesnej úrovni a keď sú naše srdce a myseľ pokojné, potom môže energia čchi správne prúdiť. Keď sa negatívna energia hromadí na niektorom mieste v organizme, ovplyvňuje to zdravie a vznikajú rôzne poruchy. Psychické problémy sa prejavujú na tele v podobe rôznych ochorení. Preto je potrebné začať pracovať na telesnej štruktúre a naučiť sa správne dýchať. Nesmieme zabúdať ani na celkový správny životný štýl, ktorý tvorí vyvážená strava, dostatočný spánok a práca. Náš život má byť aj emocionálne vyvážený. Ak je toto všetko v nerovnováhe, spotrebúva nám to energiu.

Ako možno pracovať na udržaní životnej energie? Udržiavaním mysle a tela v rovnováhe. To bolo na Východe samozrejmosťou. Stará čínska ľudová múdrosť vraví: „Myšlienka, úsilie a duch hýbu energiou čchi. Čchi hýbe hmotou, teda telom.“ To je obsiahnuté v energetických cvičeniach. Kam sa dostane myseľ, tam sa dostane aj telo. Ak sa pri cvičení zameriame na ruku, energia tam príde, nasledujúc myseľ. Ak vykonáme pohyb správne, tak pustíme energiu do celého tela. Keď cvičíme čchi-kung alebo taj-či, potom myseľ a telo budú v rovnováhe.

Čchi kung je umenie práce s univerzálnou energiou, životní silou čchi, posilňuje našu životnú silu, harmonizuje myseľ, ozdravuje telo, utišuje rozbúrené emócie. Čchi kung nás vracia do nášho stredu.

Liečebné cviky tvoria základ pre úplné rozcvičenie celého tela, uvolnenie a upokojenie dychu, rozhýbanie a harmonizáciu energie a rozpustenie energetických blokov v tele. Všetky cviky sa vykonávajú vedome a veľmi pomaly, nenamáhajú telo, preto je ich možné začať v ľubovoľnom veku. Čchi kung má aspekt zdravotný (lieči rôzne zdravotné problémy), a zároveň bojový (odvrátenie energie útočníka a jej obrátenie proti nemu).

Prečítajte si aj:

Tai-chi – meditácia v pohybe

Súčasný spôsob života je zdrojom neustáleho stresu, aj keď si ho niekedy neuvedomujeme. Vznikajú napätia a pri pozornejšom pohľade ich vidíme napríklad v nervóznych a rýchlych pohyboch. Máme veľa starostí a málo času. Zvykli sme si na takýto stav a skoro ho nevnímame....

Ako sa venovať Tai-chi a Čchi-kungu

Taj-či má rôzne štýly. Pri rozhodovaní, ktorému energetickému cvičeniu sa budeme venovať je najdôležitejší majster, ktorý nás má viesť. Nie je podstatné, aby to bol „guru“. Je potrebné si však overiť, aby mal majster dobrých učiteľov a absolvoval určitý proces učenia...

Tajomstvo Čchi-kungu

Čchi-kung je veľmi staré cvičenie pochádzajúce z Číny. Po kung-fu a tchaj-ťi, cvičeniach, ktoré očarili celý svet, odtajnili asi pred 15 rokmi mnísi zo Šaolinského kláštora aj čchi-kung. Odvtedy si toto cvičenie získalo srdcia miliónov cvičencov. Keď sme chorí, alebo...